Több mint egy évszázad elteltével a párizsi lakosok ismét élvezhetik a fürdőzést a Szajna hűsítő vizében.


Az olimpiai események közeledtével 1,4 milliárd eurós beruházással tisztították meg a Szajnát, hogy az újra fürdésre alkalmas legyen. Mostantól nemcsak a versenyzők, hanem a párizsi lakosok is élvezhetik a folyó adta lehetőségeket, amelyben 1923 óta nem volt lehetséges a fürdés a szennyezettség és a hajózás miatt. A megújult Szajna tehát újra a város szívévé válik, ahol a helyiek is felfedezhetik a vízpart varázsát.

A párizsiak szombaton több mint 100 év óta először ugrottak a Szajnába - legálisan.

A Szajna kijelölt szakaszain, beleértve két frissen épített, fából készült napozóstéget, lehetőséget kaptak a látogatók a nyilvános fürdőzésre. Ez a különleges élmény az Eiffel-torony és a Párizs szívében található Île Saint-Louis közelségében várja azokat, akik szeretnék felfedezni a folyó frissítő vizeit.

A nap első sugarai előtt egy helyi önkormányzati munkatárs halászhálóval takarította el az algák utolsó nyomait. Néhány perccel később pedig izgatott párizsiak csoportja gyűlt össze, törölközőkkel a kezükben, várva, hogy végre belevethessék magukat a víz hűsítő ölelésébe.

Tizenkét láthatósági mellényt viselő úszómester figyelmes irányítása alatt minden úszó egy élénksárga bóját kötött a derekára. A víz sodrása enyhe volt, csupán annyira, hogy lágyan mozgatja a karjaikat és lábaikat - emlékeztetve őket arra, hogy ez a városi folyó még mindig tele van élettel.

"Olyan jó a város szívében úszni, különösen az utóbbi időben tapasztalt magas hőmérséklet mellett" - mondta Amine Hocini, egy 25 éves párizsi építőipari munkás.

"Meglepett, mert azt hittem, hogy hűvösebb lesz, és valójában sokkal melegebb, mint gondoltam."

Az olimpia előtt 1,4 milliárd euróért tisztították meg a folyót, hogy fürdésre alkalmas legyen. A hatóságok szerint a Szajna most már a legtöbb napon megfelel az európai vízminőségi előírásoknak.

Anne Hidalgo polgármester, aki már tavaly is élvezte a Szajna hűsítő vizét, szombat reggel ismét ellátogatott a folyóhoz. A bizalom kifejezéseként egy átlátszó palackot emelt a magasba, amelyet friss folyóvíz töltött meg. A polgármester szavait idézve: "Gyermekkori álmom vált valóra, hogy az emberek végre úszhassanak a Szajnában."

Közben a környezetvédelmi hatóságok megerősítették, hogy a baktériumszint jóval a hivatalos határértékek alatt van. "A víz minősége "kivételes"" - mondta Marc Guillaume, a párizsi Ile-de-France régió prefektusa. "Két baktériumot, az E. coli és az enterococcusokat figyeljük, és az egyik esetében tízszer, a másik esetében pedig több mint 25-ször a határérték alatt vagyunk" - mondta.

A rakpartról turisták és reggeli kocogók figyelték a fürdőzőket. Néhányan megtapsolták, ahogy az úszók vigyorogva és csöpögve másztak fel az acéllétrákon. Mások, mint François Fournier, szkeptikusak maradtak.

"Őszintén mondom, nem vagyok hajlandó kockáztatni" - jelentette ki Fournier, aki a folyóparton él, és egy hídról szemlélte az eseményeket. "Már tapasztaltam olyan furcsaságokat, amiket el sem tudnék képzelni, hogy a Szajnában lebegnek, így inkább megvárom, míg valóban kristálytiszta lesz a víz."

Néhány helyen még mindig ringatózott a vízfelszínen néhány úszó törmelék – egy eltévedt falevél, egy elhagyott műanyag csomagolás –, de a levegőben alig érezhető szag terjengett: nem volt tolakodó szennyvízillat, csupán egy kellemes földes, folyami aroma.

"Olyan elegáns a Szajnában úszni, a Saint-Louis-sziget mellett" - mondta Lucile Woodward, 43 éves lakos. "Vannak persze aggályok, minden alkalommal, amikor az ember valahol úszni megy, de szerintem ez most az egyik legjobban tesztelt terület az egész világon. Nem hiszem, hogy a városháza megengedhet magának bármilyen problémát".

Nevetve hozzátette: "A bőröm rendben van".

A Szajna vize 1923 óta, néhány kivételtől eltekintve, tilos a fürdőzésre a szennyezés és a folyami hajózás jelentette veszélyek miatt. A hivatalos fürdőhelyeken kívül a fürdőzés továbbra is tilos, főként a biztonsági kockázatok elkerülése érdekében.

Related posts