Trump-hatás: Az Egyesült Államok hátrányba került Kínával szemben a megújuló energiaforrások terén is.

Az amerikai elnök első ciklusához viszonyítva jelentős politikai változtatásokat eszközölt, amelyek újabb feszültségeket gerjesztenek a republikánus párton belül.
Donald Trump szinte minden piacon le akarja győzni Kínát, a tiszta energiával kapcsolatban azonban inkább vállalná a vereséget. Második ciklusában az amerikai elnök minden eddiginél elkötelezettebben tért vissza a fosszilis tüzelőanyagok támogatásához és a tiszta, megújuló energiaforrások mellőzéséhez.
Trump szerint Kína már megnyerte a tiszta energia versenyét, részben olyan gyakorlatok miatt, mint a kényszermunka, a masszív támogatások és a szellemi tulajdon ellopása. Ha megpróbálna versenyezni Pekinggel, azzal csak az Egyesült Államokat tenné vesztessé. Az elnök azt szeretné, ha az általuk már most is uralt energiaforrásokra, köztük az olajra, a földgázra és a szénre összpontosítanának.
Ez teljes szakítást jelent Trump elődjével, Joe Bidennel szemben, aki a tiszta energiaforrások dominanciájáért folytatott versenyben igyekezett felvenni a kesztyűt Kínával szemben. Ez ellentétben áll Trump első ciklusával is, amikor a Fehér Ház az energiával és a tiszta energiával kapcsolatos "mindent megehetsz, amit csak tudsz" megközelítést alkalmazta.
A friss szemlélet hatalmas, több milliárd dolláros lehetőségeket kínálhat Amerika versenytársaival szemben. Ezzel párhuzamosan Washingtonban alapvető feszültségeket generál Trump republikánus pártján belül.
"A második kormányzat valóban nem a kompromisszumok világában mozog" - nyilatkozta Daniel Simmons, aki Trump első ciklusában az energiaügyi minisztérium energiahatékonysági és megújuló energiaforrásokkal foglalkozó irodájának élén állt. - "A jelek azt mutatják, hogy ez a terület nem igazán érdekli őket."
Repedések a Republikánus Párt belső szövetében A Republikánus Párt az utóbbi időszakban egyre inkább megosztottá vált, és ez a belső feszültségek egyre nyilvánvalóbb jeleit mutatja. A különböző frakciók, amelyek eltérő nézeteket képviselnek, egyre inkább felerősítik a párton belüli ellentmondásokat, ami komoly kihívások elé állítja a vezetést. A hagyományos konzervatív értékek és a populista irányvonal között feszülő ellentét nem csupán politikai diskurzusokban, hanem a választók között is érezhető. Az ilyen repedések nem csupán a párt egységét kérdőjelezik meg, hanem a jövőbeni választási eredményekre is kihatással lehetnek. A kérdés már nem csupán az, hogy hogyan tudják a különböző csoportok megtalálni a közös hangot, hanem az is, hogy hajlandóak-e áthidalni a nézeteltéréseiket a párt hosszú távú sikerének érdekében. A politikai táj folyamatosan változik, és a Republikánus Párt előtt álló kihívások megoldása kulcsfontosságú lehet a jövőjük szempontjából.
Nem minden republikánus áll ért egyet azzal, hogy Kínát, Európát és más nemzeteket hagyják nyerni a tiszta energiáért folytatott versenyben.
A Republikánus Párt feszültségekkel teli időszakot él át, miközben Washingtonban éppen a legnagyobb politikai párbeszéd zajlik: Trump impozáns adó- és kiadási megatörvényének összetett elfogadása.
A konzervatívok radikális szárnyának képviselői határozottan azt követelik, hogy a törvényjavaslat drasztikusan csökkentse a Biden-adminisztráció által bevezetett, több százmilliárd dolláros tiszta energia adókedvezményeket. Ezek a kedvezmények eredetileg azt a célt szolgálták, hogy az amerikai gyártók versenyképességét növeljék a kínai és európai konkurenciával szemben.
Ez a törekvés kockázatot jelenthet a mérsékelt republikánusok számára, akiknek közösségei az adókedvezményekből származó projektek révén profitálhatnak. Ők abban bíztak, hogy Trumpot a maguk ügyéhez tudják állítani, azzal érvelve, hogy az ösztönzők kulcsszerepet játszanak Kína háttérbe szorításában. Az elidegenedés veszélye pedig könnyen megnehezítheti a jövőbeni együttműködéseket.
Ehelyett ezt az üzenetet kapták: Trumpot láthatóan nem foglalkoztatja a tiszta energia terén elért sikerek kérdése - számol be róla a Politico.
A Trump-adminisztráció energiaügyi minisztériuma egy hivatalos nyilatkozatban megerősítette, hogy az olajra helyezik a hangsúlyt, kiemelve, hogy az Egyesült Államok a világ vezető olajtermelője. Ez az energiaforrás kulcsszerepet játszik az ország gazdaságában és energiaellátásában.
Kína uralkodó szerepet játszik a globális színtéren.
Trump adminisztrációjának tisztviselői azt hangsúlyozták, hogy a zöld technológiákba történő befektetések valójában Kínát támogatják, amely dominálja a globális akkumulátor-, elektromos jármű-, valamint nap- és szélenergia-ellátási láncok jelentős szegmenseit.
Az új kormányzat energiastratégiája még jobban támaszkodik a fosszilis tüzelőanyagokra, mint amilyet az első ciklusában követett. Ezzel azonban veszélybe kerül az Egyesült Államok tiszta energiát előállító ipara, amely épp csak most kezd csírázni, és a zöld technológia szószólói szerint ez szinte biztosra venné, hogy Kína fogja uralni a globális ágazatot.
Bár az adókedvezmények teljes megszüntetése nem áll a javaslatok között, a republikánus törvényhozók a képviselőházban szigorú megszorításokat vetettek fel, amelyek megakadályoznák a kínai beszerzéseket az energiaprojektek ellátási láncában. Ezek a megszorítások az adókedvezmények jelentős részét gyakorlatilag használhatatlanná tennék olyan projektek esetében, amelyek még csak tervezési fázisban vannak, ezzel pedig komoly gátat szabnának az amerikai tiszta gyártási szektor fejlődésének.
A Johns Hopkins Egyetem kutatóinak legfrissebb elemzése rávilágít, hogy a támogatások megszüntetése drámai hatással lenne a napelemmodulok és akkumulátorok amerikai exportlehetőségeire. Az előrejelzések szerint ez a piac 2030-ra akár 50 milliárd dollárt is elérhetne. Ha az Egyesült Államokban leállnának a napenergia-beruházások, a globális versenytársak lépnének a helyükre, hogy betöltsék a 80 milliárd dolláros hiányt, amelyet az amerikai napenergia-létesítmények, elektromos járművek és akkumulátorgyárak bezárása hagyna maga után.