Veszélyben a nyugdíjasok: 3 ok, amiért a hőség drámaian befolyásolja az egészségüket A nyári hőség nem csupán kellemetlenséget jelent, hanem komoly veszélyt is a nyugdíjas korosztály számára. Íme három kulcsfontosságú tényező, amiért a meleg időjárás kül

A kor előrehaladtával testünket egyre jobban megterheli az extrém hőség. Szakértő segítségével jártunk utána, mire érdemes figyelnie a nagy melegben a nyugdíjasoknak.
A kánikula számos komoly kihívást jelenthet a nyugdíjasok számára. Henye Oguz, tapasztalt egészségügyi szakápoló és korábbi szociális intézményvezető segítségével igyekszünk feltérképezni, melyek azok a lényeges szempontok, amelyekre a szépkorúaknak érdemes különös figyelmet fordítaniuk a forró napok során.
Minél idősebb valaki, annál kevésbé hatékony szervezete hőszabályozó funkciója. De nemcsak emiatt kell óvatosnak lenniük a nyugdíjas korúaknak a nyári kánikulában, számos olyan mindennapi szokásunk van, amire az idő múlásával kiemelten figyelni kell.
Amint azt a szakértő elmondta, 4-8-szor akkora az esélye annak, hogy valamiféle hőártalom miatt kezelésre szorulnak az idősebbek, mint a fiatalabb korosztály. Ennek szerteágazó okai vannak. Mivel a bőrük vérellátása és verejtékmirigyeik működése egyaránt kevésbé hatékony, így a hőleadás is nehezebb az életkor előrehaladtával. A fiatalok az izzadással sokkal tovább tudják kompenzálni a hőség okozta megterhelést.
Az idősek ráadásul jóval kevesebb vizet fogyasztanak, mint arra szükségük lenne.
Ennek nemcsak az az oka, hogy ezzel spórolnának energiát, vagyis kevesebbszer szeretnének mosdóba menni a nagy melegben, mert az már sok esetben megterhelő. Eleve gyengébb a szomjúságérzetük, amit egyes gyógyszerek még inkább negatív irányba befolyásolhatnak. A gyógyszerek pedig az izzadást is befolyásolhatják.
A hőhullámok alatt a halálesetek 80%-a idősebb embereket érint. A hőártalom következtében orvosi ellátásra szorulók körében az idősek aránya 4-8-szorosan meghaladja a fiatalabb korosztályét.
- hangsúlyozta Henye Oguz.
Vannak olyan gyógyszerek, amelyek nem csupán a hőérzetünkre, hanem a hőszabályozásunkra is befolyással bírnak. Például a béta-blokkolók, melyeket a szív- és érrendszeri problémák kezelésére használnak, képesek csökkenteni a hőleadást. Ezen kívül, az allergiás reakciók enyhítésére, inkontinencia kezelésére vagy a Parkinson-kór tüneteinek kezelésére felírt gyógyszerek szintén hátrányosan befolyásolják az izzadást.
A szakértő véleménye szerint a klímaberendezés használata bizonyos mértékben megterhelheti az idősek és nyugdíjasok szervezetét. Noha a hűvös, kellemes benti levegő valóban frissítő élmény lehet, fontos, hogy különös figyelmet fordítsunk a klíma beállításaira, amikor idősebb családtagokkal osztozunk a lakásunkon.
A túlzottan hideg levegő nem csupán kellemetlenséget okoz, hanem a lassabb érszabályozás következtében vérnyomás-ingadozást és szívpanaszokat is előidézhet. Henye Oguz rámutat arra, hogy a levegő szárító hatása a nyálkahártyákra is kihat, így az emberek könnyebben megfázhatnak, sőt, akár tüdőgyulladást is kaphatnak. Ezenkívül a légkondicionálók nem megfelelő tisztítása miatt a bennük elszaporodó baktériumok, mint például a legionella, szintén betegségeket okozhatnak. A folyamatos hideg huzat emellett mozgásszervi problémák forrása is lehet, ezért elengedhetetlen, hogy a légáramlat ne közvetlenül a fotelra vagy az ágyra irányuljon.