**Viharasztma: A nyár rejtett kockázata, ami erős rohamokat okozhat - Házipatika** A nyári hónapok nemcsak a napsütés és a szabadban eltöltött idő örömét hozzák, hanem olyan egészségügyi kihívásokat is, amikre érdemes odafigyelni. Az egyik ilyen probléma

A tavaszi és nyári hónapok viharai nem csupán a villámcsapások révén rejtenek magukban kockázatokat: bizonyos légúti betegeknél komoly tüneteket idézhetnek elő.
Néhány évvel ezelőtt, 2016-ban egy igen extrém eset hívta fel a figyelmet a viharasztma jelenségére. Akkor több ezer ember került sürgősségi osztályra súlyos asztmás tünetekkel egy nagy vihar következtében Ausztráliában. Vajon miért súlyosbodhatnak az asztmás tünetek bizonyos időszakokban a viharok alatt? Miért veszélyeztetheti mindez különösen azokat, akik betegsége nincs megfelelő kontroll alatt? Mindezen kérdésekre dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza, allergológus foglalta össze a választ lapunkhoz eljuttatott közleményében.
A viharasztma kifejezés olyan különleges jelenséget takar, amely asztmás rohamok hirtelen megjelenését jelenti viharok után. Ez a probléma nem csupán az asztmás betegeket érintheti, hanem allergiások, például szénanáthások körében is előfordulhat. Érdekes módon, az ausztráliai esetekben még olyan egyének is tapasztaltak légzési nehézségeket, akiknek korábban nem volt asztmájuk. A szezonális allergiák, melyek orrfolyással, tüsszögéssel, szemviszketéssel és torokkaparással járnak, a tavaszi, nyári és kora őszi időszakban gyakran fokozódnak, és a viharok után különösen intenzív tüneteket okozhatnak. De miért van ez így? Az eső, mint tudjuk, általában segít csökkenteni a pollenkoncentrációt és tisztítja a levegőt, sok asztmás beteg pedig azt tapasztalja, hogy az eső után enyhülnek a tüneteik. A viharasztma esetén viszont egyedi körülmények játszanak szerepet, amelyek megnehezítik a légzést, és felerősítik az allergiás reakciókat.
"Nyugodt időjárás esetén a sértetlen pollenszemek általában a légutak felső szakaszába jutnak, míg a mélyebb légutakba, például a tüdőbe, ritkábban kerülnek. Viharasztma esetén azonban a kedvezőtlen környezeti tényezők együttes hatása miatt intenzívebb allergiás reakciók léphetnek fel, és súlyosabb asztmás rohamokat is kiválthatnak a szélsőséges időjárási viszonyok. Éppen ezért Potecz doktornő hangsúlyozta, hogy allergiás és asztmás betegeknek ajánlott, hogy a viharos időszakokban zárt ablakok mellett maradjanak, és beltérben tartózkodjanak."
A szénanátha esetében jól dokumentált, hogy a száraz, szeles időjárás és a magas légszennyezettség jelentősen fokozhatja a tüneteket. Éppen ezért allergiások számára nem ajánlott szabadtéri programokat szervezni ilyen körülmények között. Aki már megtapasztalta, hogy egy-egy vihar után romlik az állapota, esetleg éppen asztmás rohamot is elszenvedett ilyenkor, annak különösen érdemes beltérben tartózkodnia. A 2021-es kutatások szerint a szezonális allergiás betegek körülbelül kétharmada tapasztalt már viharasztmát, még kisebb zivatarok esetén is. Emellett léteznek bizonyos rizikófaktorok, amelyek növelhetik a problémák megjelenésének valószínűségét: