Visszakapják a devizahitelesek a pénzüket?

Marczingós László ügyvéd a "7 híre" című podcastban kifejtette, hogy a devizahitelesek problémájának megoldásához érdemes lenne a magyar uniós csatlakozás előtti időszakra visszatekinteni.
Ahogy azt említette, az osztrák "Lombard-kartel" ügy szereplői a csatlakozás után kiterjesztették tevékenységüket Magyarországra. A magyar ügyfelek nem forinthitelt igényeltek, így a devizahitel vált népszerűvé. "2004 és 2006 között az autóhitelek, majd ezt követően a lakáshitelek túlnyomó része is devizában került kiadásra." A szakértő hangsúlyozta, hogy a fogyasztókat nem tájékoztatták megfelelően a jogi kockázatokról, helyette egyfajta "csiki-csuki" játékba vonták őket, ahol a bizonytalanság és a megtévesztés dominált.
Mint elhangzott az adásban, a 2010-es évektől sorra születtek az ügyfeleknek kedvező ítéleteket, majd az Európai Bíróság is kedvező ítéletet és uniós irányelvet hozott a devizahitelesek ügyében.
A "Kásler-ügy" kapcsán a Kúria váratlan fordulatot vett, hiszen a kormányt és a bankokat is érintő ügyet kivonták a színről. Az ügyvéd szerint "a jelenlegi forint árfolyam figyelembevételével sikerült rendezni az ügyet".
A jelen ügyben, amit az EUB ítélete hozott, azt át kell ültetni szerinte. Ez azt jelenti, hogy az ügyfélnek csak a tőkét kellene visszafizetni és nem a kamatokat.
"A fogyasztóvédelem kapcsán a bank nem hivatkozhat a jogos profitjára - Lengyelországban már egyértelmű a bankok kötelezettsége, ezért már kezdik magukat szétszedni a bankok, hogy ne kelljen fizetni. Ezt nem szabadna hagyni" - közölte az ügyvéd.
"A legfrissebb döntés minden fogyasztóra vonatkozóan kötelező érvényű kellene, hogy legyen. Az OTP vezetője a Kúria véleményére hivatkozva állította, hogy ők megfelelően tájékoztatták az ügyfeleket, tehát nincs ok aggodalomra. Ugyanakkor a Kúria nem a tényleges uniós határozatot továbbította feléjük" - hangsúlyozta Marczingós László, aki emellett felszólította a Magyar Nemzeti Bank új elnökét, hogy a lehető leghamarabb hajtsák végre az EUB döntését.
"A bankoknak sürgősen kártérítést kellene nyújtaniuk az érintett emberek számára. Szükséges, hogy a devizahiteles ügyekben hozott ítéleteket hatályon kívül helyezzék, mivel az egyes egyéni tragédiákra kell fókuszálni. Jelenleg a nyomásgyakorlás időszaka van, és az érintetteknek türelmesnek kell lenniük" - emelte ki.
Az ügyvéd optimista hozzáállással várja a megoldás felbukkanását.