Évtizedek óta nem tapasztaltunk ilyesmit: megszavazták Donald Trump vitatott javaslatát.

Az amerikai képviselőház zöld utat adott Donald Trump elnök kérésének, amelyben arra kérte a testületet, hogy töröljék el a közszolgálati műsorszórásra és külföldi segélyekre szánt körülbelül 9 milliárd dolláros költségvetési tételt - számol be az AP. Érdekes, hogy a Fehér Ház legutóbb 2000-ben, Bill Clinton elnöksége alatt kérte költségvetési kiadások visszavonását, így ez a jogalkotási eljárás azóta nem volt példaértékű.
A képviselőház amerikai idő szerint pénteken hajnalban 216-213 arányban fogadta el a törvényjavaslatot, amely azáltal, hogy a szenátus már korábban áldását adta rá, Donald Trump aláírására vár.
Vissza kell térnünk a költségvetési józansághoz, és ez egy fontos lépés
- jelentette ki Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke.
A legújabb törvénycsomag értelmében eltörlik a Közszolgálati Műsorszórási Társaság (Corporation for Public Broadcasting) számára tervezett 1,1 milliárd dollárt, továbbá közel 8 milliárd dollárt is megvonják különböző nemzetközi segélyprogramoktól.
A CPB-től elvont összeg a következő két költségvetési évre szánt teljes támogatás megszüntetését jelenti.
A Fehér Ház álláspontja szerint a közszolgálati média politikai elfogultságot mutat a liberális oldal felé, és felesleges a rá áldozott pénz. A CPB a finanszírozásának több mint kétharmadát legalább 1500 helyi közszolgálati televízió- és rádióállomás között osztja szét, a fennmaradó részt pedig a Nemzeti Közszolgálati Rádió (NPR) és a Közszolgálati Műsorszórási Szolgálat (PBS) kapja.
A tervezetet pártjával szembemenve leszavazó republikánus szenátor, Lisa Murkowski szerint ezek az állomások "nemcsak hírszolgáltatást jelentenek - magukba foglalják a szökőár-, földcsuszamlás- és vulkánriasztást".
A külföldi segélyek csökkentése érinti többek között a menekültek számára sürgősségi szállást, vizet és családegyesítést biztosító programot (800 millió dollár), valamint a természeti katasztrófák és konfliktusok által sújtott országoknak élelmiszert, vizet és egészségügyi ellátást nyújtó alapot (496 millió dollár). Emellett 4,15 milliárd dollárt vonnak el a fejlődő országok gazdasági és demokratikusintézmény-fejlődését elősegítő programoktól.
A demokraták egyhangúlag elutasították a javaslatot, hangoztatva, hogy az veszélyezteti Amerika nemzetközi presztízsét és kedvező lehetőségeket teremt Kína számára.
Ez nem egy Amerika az első törvény. Ez egy Kína az első törvény, a világszerte keletkező űr miatt
Hakeem Jeffries, a demokrata frakció vezetője, kifejezte egyedi véleményét a helyzetről. Ezzel szemben a Fehér Ház hangsúlyozta, hogy a döntés célja, hogy más országokat is arra ösztönözzön, hogy fokozzák humanitárius elkötelezettségeiket a világ különböző pontjain.
A csomagban található pénz, amelyet visszanyerünk, valójában az adófizetők által befizetett összeg. Ezt a tényt mindig tartsuk szem előtt!
- hangoztatta Virginia Foxx republikánus képviselő. Russ Vought, a Költségvetési és Menedzsment Hivatal (OMB) vezetője kifejtette,
A sikeres visszavonási kérelem benyújtását követően nemsokára újabb, hasonló jellegű csomag érkezése várható.