XIV. Leó pápa megerősítette, hogy névválasztása XIII. Leó örökségére és a modern digitális forradalom hatásaira épül.

Robert Francis Prevost elmondta: több oka is van annak, hogy a XIV. Leó nevet választotta, de elsősorban XIII. Leó pápa Az új dolgok (Rerum novarum) kezdetű, "történelmi jelentőségű " enciklikája motiválta a döntését.
Az első ipari forradalom idején bontakozott ki a szociális problémák vizsgálata, amely új megvilágításba helyezte a társadalmi kérdéseket.
- fűzte hozzá.
"Ma az egyház mindenki számára felkínálja szociális tanításának értékeit, mint válaszokat az új ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia fejlődésére, amelyek új kihívások elé állítják az emberi méltóságot, az igazságosságot és a munka védelmét" - fogalmazott XIV. Leó.
XIII. Leó 1891 májusában kiadott dokumentuma az első olyan pápai szociális körlevél volt, amely a munkásokról is szólt.
A csütörtök este megválasztott pápa a VI. Pálról elnevezett vatikáni audienciateremben fogadta a bíborosi testület tagjait: a zárt ajtók mögött zajlott találkozóról a Szentszék csak a pápa beszédének szövegét közölte, amelyet kötetlen beszélgetés követett a bíborosokkal. Utóbbit nem hozták nyilvánosságra, de a találkozó két órán át tartott.
XIV. Leó kifejezte, hogy a pápaság, akárcsak minden más hatalom, egyfajta "erő feletti igát" jelent, amelyhez nem csupán a bíborosok, hanem a hívek támogatását is igényli. Ezzel a kijelentésével utalt arra, hogy a szent küldetés és a felelősség megosztása közös ügy. Beszédében "szomorú és örömteli" pillanatként említette a választását, hiszen Ferenc pápa halála után került a trónra, ami különös súlyt adott a helyzetnek.
A pápa felkérte a bíborosokat, hogy tapsolják meg Giovanni Battista Rétet, a bíborosi testület érdemes dékánját, valamint Kevin Joseph Farrell kamarás bíborost, elismerve ezzel azokat az erőfeszítéseket, amelyeket Ferenc pápa halálától a konklávé kezdetéig tettek. Ezen túl megemlékezett azokról a bíborosokról is, akik egészségi problémák miatt nem tudtak részt venni a pápaválasztás szertartásán.
XIV. Leó papként és vezetőként is azt vallotta, hogy a katolikus egyház feje csupán Isten és testvérei alázatos szolgája. Elődjét, aki a hit és az egység szimbóluma volt, példaként állította mindenki elé, hangsúlyozva, hogy a valódi vezetés a szolgálaton keresztül valósul meg.
Ferenc életét teljes mértékben a szolgálatnak szentelte, és világos, lényegre törő megközelítésével maradandó értékű örökséget teremtett.
Az Ótestamentum szavait felidézve hangsúlyozta, hogy...
A Teremtő nem a viharok zúgásával és a föld remegésével próbálja meg elmondani üzeneteit, hanem inkább azzal a lágy szellővel, mely finoman simogatja a fák leveleit és suttog a léleknek.
Hangoztatta, hogy az egyház valódi nagyságát a Ferenc pápát búcsúztató emberek tömegének ereje mutatta meg.
XIV. Leó az egyetemes egyháztól a II. vatikáni zsinattal megkezdett út folytatását kéri, amelynek témáit szerinte Ferenc pápa 2013-ban kiadott, Az evangélium öröme (Evangelii gaudium) kezdetű apostoli buzdítása tette aktuálissá.
XIV. Leó a zsinati diskurzusok során hangsúlyozta az egész keresztény közösség küldetésének fontosságát, a kollegialitás és a szinodalitás megerősödését, valamint a hit érzékelésére való fokozott figyelmet. Különösen az inkluzív megközelítést emelte ki, amely a legnagyobb szükségben lévő emberek befogadását és szeretetteljes támogatását célozza. Továbbá, bátor és bizalommal teli párbeszédet sürgetett a kortárs világ kihívásaival kapcsolatban. XIV. Leó szerint ezek az értékek nagy szerepet játszottak pápai nevének megválasztásában is.
Beszéde zárásaként VI. Pál 1963-as megválasztására utalva emlékeztetett arra, hogy az akkori egyházfő a hit és a szeretet lángjával kívánta fényt deríteni a jó szándékú emberek együttműködésére, miközben hangsúlyozta Isten támogató erejének jelenlétét.
Ez volt XIV. Leó harmadik beszéde megválasztása óta, a Szent Péter-bazilika erkélyén, majd a Sixtus-kápolnában pénteken elmondott beszédét követően.
A Szentszék közösségi oldala közölte az új pápa mottóját és pápai címerét. A latin jelmondat
Már elérhetők XIV. Leó közösségi platformjai is.
A pápaválasztással kapcsolatban az esélyesek között számon tartott Pietro Parolin bíboros a szülővárosa napilapjának írt levelében köszönetet mondott a helybeli hívek "szurkolói" támogatásáért, de hangsúlyozta, hogy a mindenkori egyházfő megválasztásának megvan a maga logikája. Parolin azt írta, amikor a pápaválasztó bíborosok kétharmados többsége eldöntötte, hogy Robert Francis Prevost lesz a pápa, és ő igent mondott a megbízatásra, hatalmas tapsot kapott a Sixtus-kápolnában. A bíboros hozzátette: megérintette, hogy megválasztásakor XIV. Leó arca milyen lelki békét sugárzott, hiszen "ezek olyan pillanatok, amelyek teljesen megváltoztatják egy ember életét".
Erdő Péter: Robert Prevost pápává választása már régóta a levegőben lógott.